Narodowe Czytanie Sienkiewicza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Joanna Mazurek
piątek, 05 września 2014 13:39

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Bronisawa Komorowskiego oglnopolska akcja publicznej lektury najwikszych polskich dzie literackich w celu popularyzacji czytelnictwa, zwrcenia uwagi na potrzeb dbaoci o polszczyzn oraz wzmocnienia poczucia narodowej tosamoci.
Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowaa wsplna lektura ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza. W zeszym roku, podczas drugiej odsony akcji, w caej Polsce czytalimy dziea Aleksandra Fredry. W tym roku Prezydent RP zaprosi nas do lektury dzie Henryka Sienkiewicza.
5 wrzenia 2014 r w Samorzdowej Szkole Podstawowej w Rudzienicach fragmenty dzie polskiego pisarza, uhonorowanego w 1905 r. Literack Nagrod Nobla za ?wybitne osignicia w dziedzinie eposu? i ?rzadko spotykany geniusz, ktry wcieli w siebie ducha narodu? czytali: wjt gminy Iawa Krzysztof Harmaciski, przewodniczcy rady miasta Iawa Roman Groszkowski, dyrektor SSP w Rudzienicach Urszula Solis, emerytowana dyrektor SSP w Rudzienicach Maria Sak, Joanna Bakaluk ? nauczycielka SP nr 2 w Iawie, pisarka Nina Drej, malarka Agata Topolewska, historyk Henryk Plis oraz uczniowie SSP w Rudzienicach.
Goci powitaa i zaprosia do Narodowego Czytania dyrektor GOK w Lasecznie Grayna Pikos.
yciorys i twrczo pisarza przybliya suchaczom J. Bakaluk.
Akcj uwietni wystp muzyczny dzieci z SSP w Rudzienicach, ktre wykonay m.in. piosenk z filmu W pustyni i w puszczy.
Akcja odbya si z inicjatywy bibliotekarzy GBP w Lasecznie
Dzikujemy za pomoc w organizacji akcji nauczycielom SSP w Rudzienicach, pani dyrektor MBP w Iawie Kindze Groszkowskiej oraz Agacie Topolewskiej.
Bibliotekarze GBP w Lasecznie.

Gocimy